Polievka je jedným z najstarších jedál v ľudskej histórii a vznikla pravdepodobne pre jej jednoduchý spôsob prípravy a možno i úpnou náhodou :-) Jej história siaha až do praveku, keď ľudia začali variť potraviny nad ohňom. Do vody pridávali mäso a bylinky či rôzne korene a zistili, že nie len mäso ale i vývar z neho je lahodný.

Existuje niekoľko teórií o tom, ako vznikla polievka:

1. Teória o náhode: Jednou z možností je, že polievka vznikla úplne náhodne, keď sa v hrnci s vodou mäsom a inými surovinami, ktoré sa varili nad ohňom rozvinula chuť práve vody v ktorej sa varili. Týmto spôsobom sa vytvoril vývar, ktorý sa stal neskôr základom polievky.

2. Teória o zlepšovaní chuti: Iná teória hovorí, že polievka vznikla ako spôsob zlepšenia chuti jedla. Pridávaním rôznych surovín, ako zelenina, mäso, cestoviny či bylinky do vývaru sa vytvorila jedinečná kombinácia chutí a vôní.

3.Teória o zdravotných výhodách: Polievky boli pôvodne pripravované ako spôsob konzumácie viacerých surovín naraz, čo umožňovalo ľuďom získať všetky potrebné živiny z jedného jedla. Tento spôsob sa zachoval do dnes ak vezmeme do úvahy napr. vývar, do ktorého po uvarení na kocky nakrájame uvarenú zeleniny, mäso, ktoré sa v nej varilo a doplníme rezancami. Taktiež jedna z najznámejších polievok vo svete Pho, či Ramen.  Všetky tieto polievky obsahujú komplexné zloženie potravín, dôležitých pre prijímanie mnohých vitamínov či prospešných látok.

Dnes sú polievky obľúbené pre svoju výživnú hodnotu, chuťové vlastnosti a ich schopnosť spájať ľudí pri jednom stole. Sú neoddeliteľnou súčasťou kuchýň rôznych kultúr. Každá kultúra má svoje vlastné tradičné polievky, ktoré sú typické používaním miestnych surovín, zosobnením kultúrnych tradícií a líšia sa technikou prípravy.

  

V Číne je známa polievka zvaná "Hot and Sour Soup" (postro-kyslá polievka) alebo "Wonton Soup" (polievka s knedličkami). V Taliansku je ikonická "Minestrone" s rôznymi druhmi zeleniny a fazule. Vo Francúzsku je slávna "Soupe à l'oignon" (Francúzska cibuľačka) alebo "Bouillabaisse" (rybacia polievka). V Turecku je najobľúbenejšou polievkou "Mercimek corbasi" ( polievka z červenej šošovice) - Táto hrá prím i v našich bistrách, je právom jedna z Vašich najobľúbenejších. 

V Ázii sa často konzumujú polievky na báze ryže a cestovín, ako napríklad "Pho" (vietnamská hovädzia polievka) alebo "Ramen" (silná japonská polievka). V Afrike sú populárne polievky s použitím zeleniny, ryže, mäsa alebo rýb ako napríklad "Fufu" (polievka z manioky) v západnej Afrike.

 

V Mexiku je často konzumovaná "Tortilla Soup" (polievka s tortillami) a v Amerike je obľúbená "Clam Chowder" (kôprová polievka) a to v Novom Anglicku. V Ukrajine sa často podáva "Borscht" (boršč) a v Maroku je populárna "Harira" (tradičná strukovinová polievka). 

Svetové polievky sú rôznorodé a fascinujúce, pretože zrkadlia bohatstvo kultúr, chutí a tradícií z celého sveta. Každá polievka má svoje osobité miesto v kultúre a každá je príležitosťou objaviť nové chute a dobrodružstvá cez kuchynské umenie. My robíme všetko pre to, aby Vám naše polievky chutili presne tak, ako v zahraničí, aby ste svet zažili u nás na tanieri.

Prídite vyskúšať polievky či hlavné jedlá z celého sveta k nám do Bistro Cestovka. Nájdete nás v Nitre na Podzámskej 18 ( vedľa tatrabanky) v Bratislave na Dunajskej 27 a v Piešťanoch na Nálepkovej 28.

Pozrite si menu na tento týždeň >>> 

NITRA :  https://bistrocestovka.sk/nitra/obedy

BRATISLAVA : https://bistrocestovka.sk/bratislava/obedy

PIEŠŤANY: https://bistrocestovka.sk/piestany/obedy